Historia

W dniu 1 lipca 2006 na boisku LKS Pietrzykowice Bory odbyła się uroczystość poświęcona 60 rocznicy powstania klubu. Program uroczystości rozpoczął się turniejem piłki nożnej, w którym, oprócz gospodarzy udział wzięły drużyny piłkarskie LKS Słowian z Łodygowic oraz LKS Jezioro Żywieckie z Zarzecza. Na część oficjalną złożyło się przywitanie zgromadzonych i zaproszonych gości przez Prezesa LKS Piotra Smyrdka oraz wręczenie odznak zasłużonym zawodnikom i działaczom LKS Pietrzykowice.

Złotymi odznakami Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Katowicach uhonorowano: Mieczysława Mrowca, Henryka Piątka, Władysława Midora, Henryka Gancarczyka, Bronisława Cadra oraz Edwarda Kawę.Srebrne odznaki ŚWZ LZS odebrali: Janusz Kulec, Grzegorz Hankus, Marek Jakubiec Ludwik Gancarczyk oraz Antoni Midor. Brązowe Odznaki otrzymali:Tadeusz Pietraszko, Jan Międzybrodzkiora z Jerzy Zuziak.Podziękowania, gratulacje z okazji zdobycia mistrza Klasy C i awansu drużyny do klasy "B" oraz życzenia dalszych sukcesów sportowych dla członków i zawodników klubu, na ręce Prezesa klubu złożyli Wójt Gminy Tadeusz Handerek oraz Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Stec. Prezes OZPN w Żywcu Wirginiusz Wisiński wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy wręczał odznaki a w swoim wystąpieniu pogratulował długo letniej i owocnej działalności Klubu, nie tylko w dyscyplinie piłki nożnej, ale również w innych dyscyplinach sportowych. Przypomniał czasy, kiedy LZS Pietrzykowice był liczącym się w powiecie żywieckim ośrodkiem sekcji szachowej i tenisa stołowego.Przed sześćdziesięcioma laty dokładnie w dniu 1 lipca 1946 roku miłośnicy sportu w Pietrzykowicach utworzyli drużynę piłkarską o nazwie "Orzeł". Na bazie tej drużyny w roku 1948 założono kolo Ludowy zespól Sportowy Pietrzykowice. Założycielami klubu byli min.:

Edward Adamczyk, Stanisław Kielar, Józef Hańc, Antoni Pietraszko, Antoni Sołtysik, Feliks Pytlik, Bronisław Piątek, Edward Klimczak, Czesław Wiewióra, Antoni Pawlus.

W okresie istnienia klubu, wśród jego działaczy i zawodników - oprócz wymienionych założycieli - przewinęła się ogromna liczba osób, których imiona i nazwiska są znane z pewnością starszym mieszkańcom - sympatykom i kibicom klubu a dla młodego pokolenia warto przytoczyć, choć niektóre z nich .

Niech mi będzie wolno przytoczyć - nie wszystkie ale te, które utkwiły w mojej pamięci jako działacza i piłkarza klubu z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Adamczyk, Barabasz, Baron, Ciurla, Czarnota, Dobija, Fijak, Jurowski, Kastelik, Gancarczyk, Hankus, Hańc, Kania, Konior, Kulec, Masny, Midor, Mrowiec, Pawlus, Piątek, Pietraszko, Rybarski, Sikora, Sołtysik, Staszek, Smołucha, Wandzel, Wiewióra, Witkowski, Zieliński- to nazwiska osób, które tworzą historie klubu. Charakterystyczna jest dla wielu nazwisk dwupokoleniowość zawodnicza, gdyż dotyczą one także rodzin, z których grało, co najmniej dwóch braci, lub ojciec i synowie.

Wszystkim osobom wymienionych z nazwiska i tym nie wymienionym, żyjącym i nieżyjącym, które wpisały się w historie klubu należą się słowa uznania i podziękowania, bo przecież ruch Ludowych Zespołów Sportowych, oprócz rozwoju sportu i turystyki, promował odpoczątku swoją cząstkę w rozwój kultury i oświaty.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości